Západ

Škola bez nenávisti

Organizácia Iuventa – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s odborom mládeže MŠVVaŠ SR oficiálne spustila pilotný ročník programu pre základné a stredné školy „Škola bez nenávisti“ na úvodnom seminári pre zapojené školy, ktorý sa uskutočnil 27. septembra 2018 vo Zvolene na pôde Strednej priemyselnej školy dopravnej. Program nadväzuje na kampaň Rady Európy „No hate speech movement“, ktorá bola na Slovensku implementovaná formou kampane „Bez nenávisti na internete“.
„Samotná celoeurópska kampaň Bez nenávisti na internete  sa začala 21. marca 2013 v Medzinárodný deň proti rasovej diskriminácii, prebiehala v 45 zapojených krajinách a bola ukončená 10. apríla 2018 Záverečnou hodnotiacou  konferenciou v Štrasburgu. Na nej boli členské štáty Rady Európy vyzvané, aby sa pokúsili šíriť posolstvo a dedičstvo kampane ďalej“, uviedol Ivan Hromada, viceprezident Európskeho riadiaceho výboru pre mládež Rady Európy.

Zámerom pilotného ročníka programu je overenie štandardu kvality v oblasti prevencie šikanovania, kyberšikanovania a nenávistných prejavov na základných a stredných školách. Zapojené školy získajú certifikát kvality, ak ich školská klíma a rozhodovacie procesy na škole podporujú: prevenciu šikanovania a kyberšikanovania; prevenciu nenávistných prejavov na internete a v osobnej komunikácii medzi žiakmi, či v komunikácii s inými ľuďmi na základe ich sociálneho statusu, kultúry, náboženstva, krajiny pôvodu a rodu; vzájomný rešpekt v komunikácii; toleranciu a rozvoj interkultúrnych kompetencií; rozvoj kompetencií pre demokratickú kultúru; zapájanie žiakov do projektov a aktivít podporujúcich princípy demokracie a uplatňovanie ľudských práv; zapájanie žiakov do verejného diania na lokálnej úrovni, ktoré podporuje sociálnu súdržnosť a spoluprácu medzi rôznymi skupinami mládeže.

Osem škôl, ktoré sa prihlásili do pilotného ročníka overia diagnostické nástroje určené na zmapovanie kľúčových oblastí a nastavenie kritérií pre udelenie certifikátov. Počas školského roka 2018/19 sa tieto školy zamerajú na rozvoj v uvedených oblastiach a spolu so žiakmi a rodičmi zrealizujú vzdelávacie aktivity či projekty podporujúce hodnoty kampane. Iuventa v rámci programu poskytne školám konzultácie pre nastavenie interných procesov, možnosti neformálneho a zážitkového vzdelávania pre žiakov aj zamestnancov školy a príležitosti pre nadviazanie partnerstiev a spolupráce so skúsenými organizáciami v oblasti vzdelávania k ľudským právam či prevencie šikanovania. Úspešnosť škôl pri napĺňaní cieľov bude vyhodnotená v júni 2019.

Foto: IUVENTA

  

NO HATE- 73 školení a 1 532 mladých ľudí

Život bez nenávisti. Bola téma, ktorej sa venovala Rada mládeže Žilinského kraja od októbra do decembra 2017 na základných a stredných školách Slovenska. Dvanásť odborných akreditovaných školiteľov zrealizovalo 73 vzdelávacích aktivít v témach: (viac…)

Úspešne zrealizovaný projekt: Mladí bez nenávisti

Snom každej krajiny je, aby jej obyvatelia žili v zhode, pokoji a bez nenávisti. A o tom chcel byť náš projekt. O výchove a vzdelávaní mladých ľudí k úcte voči každému človeku, o akceptácií inakosti, múdrosti a rozvážnosti. Či sa nám to podarilo ukáže život. Čo i len drobný úspech medzi mladými v preukazovaní  úcty, bez náznaku povýšeneckosti  je pre nás potešením… (viac…)

Viac ako 1500 mladých ľudí vykročilo na cestu úcty k človeku.

V mesiaci február až máj 2015 sa 56 mladých ľudí rozhodlo vzdelávať  stredoškolákov v téme  Bez nenávisti na internete . Zrealizovali 57 vzdelávaní na 25 stredných školách Slovenska s účasťou viac ako 1 500 mladých ľudí.

Cieľom  vzdelávacích aktivít bolo neformálnymi metódami umožniť mládeži pochopiť, aké znaky majú nenávistné prejavy na internete aj v každodennom živote, ako predchádzať šíreniu ponižovania a výsmechu, ako rozumne reagovať na nenávistné napádania a ako sa chrániť  pred nenávistnými prejavmi. (viac…)

Znížme hejtovanie na internete

Hejtovanie = nenávidieť, neznášať

Stretli ste sa Vy alebo Vaše dieťa v škole alebo na internete sa slovným napadnutím? Chceli by ste vedieť ako mu pomôcť? Slovné agresie a prejavy hejtovania sú vážnou hrozbou pre mladých užívateľov internetu. Zdanlivá anonymita internetu vytvára priestor urážanie ostatných ľudí jednoduchším než v reálnom živote. Preto stojí za to venovať tomuto problému pozornosť a zistiť, ako tomu môže dospelí ľudia zabrániť. (viac…)

« Staršie príspevky