O kampani
Blogy
Kvíz
Diskusia

autor:  Zuzana Gomolová (16 rokov, študentka Súkromná stredná odborná škola spoločného stravovania Žilina)

Zatočme so šikanou.  Na vlastnej koži ju zažilo  každé druhé dieťa. Aj mnohé slovenské školy však už poznajú návod, ako so šikanou bojovať a hlavne ako jej predchádzať.

Niektorí rodičia si myslia, že ich detí sa tento problém netýka. No takmer polovica opýtaných slovenských žiakov priznala, že boli obeťou šikany, lenže tretina z nich sa  o tom nikomu nezdôverila!

Poznáme dôvody šikany ? Premýšľala som nad tým, že mnohé deti vyrastajú v narušenom, disharmonickom  rodinnom  prostredí. Niektorí rodičia svoje deti príliš trestajú alebo si ich nevšímajú. Deti chcú zas upútať pozornosť spolužiakov či učiteľov.

Podľa mňa na školách pribúda aj detí s rôznymi poruchami správania a emočnými poruchami. Pre učiteľov je veľmi ťažké identifikovať všetky tieto problémy.

Niekedy je pritom ťažké odlíšiť  či ide len o nevinné doťahovanie medzi spolužiakmi, alebo o skutočnú šikanu. Nevinné doťahovanie je len vtedy, keď to tak berú obidve strany. Ale ak jedna strana cíti krivdu alebo to berie tak, že jej ubližujú, potom to môžeme považovať za šikanu. Najväčší problém vidím v tom, že mnohé deti, ktoré sú šikanované, to často neprezradia ani vlastným rodičom.

Učiteľ by sa mal porozprávať individuálne s informátormi aj s obeťou šikany. Mal by nájsť svedkov a nemal  by sa báť konfrontácie jednotlivých svedkov, zaistiť ochranu obete.

Myslím si, že najlepšie je šikane predchádzať. Základom prevencie je naučiť deti zvládať hnev a zlosť.

Zažila som na vlastnej koži, ako niektorí žiaci nedokážu byť empatickí  k správaniu a prežívaniu ľudí okolo seba, ako nerozpoznávajú emócie, netolerujú odlišnosti iných, nedokážu riešiť bežné životné konflikty a hádky.

V súčasnej uponáhľanej dobe je pre rodičov nesmiernou pomocou, ak sa dieťa zdokonalí v sociálnych a komunikačných zručnostiach. Mnohí rodičia si myslia, že robia pre svoje deti maximum. Myslím si, že dnešné deti nevedia pracovať s emóciami, rodičia sa s nimi  nerozprávajú, nestíhajú riešiť problémy do hĺbky. Možno aj preto sú dnešné deti rozmaznané, nevedia komunikovať a v dospelosti im potom zlyhávajú vzťahy.

Čo môžu urobiť rodičia ?

Rodičia by mali svojim deťom stanoviť presné pravidlá hry. Aj keď majú obaja rodičia rozdielne názory, vo výchove by mali postupovať jednotne.  Nemali by sa dať od dieťaťa citovo vydierať. Mnohí rodičia zabúdajú na prejav lásky voči svojim deťom.  Podľa mňa je veľmi dôležité pochváliť deti aspoň raz za deň, naplánovať si s nimi deň, týždeň, mesiac. Spoločný plán dáva deťom istotu.

Rodičom a učiteľom odkazujem : Staňte sa pre svoje deti, pre svojich žiakov autoritou aj priateľom.

Zatočte so šikanou !  Ak nechcete vychovať budúcich agresorov či obete šikany , naučte deti pravidlá a poskytujte im pokoj, stabilitu, harmóniu. Deti potrebujú láskyplné  rodinné  a školské prostredie , ktoré v nich vyvoláva pocit istoty a bezpečia.