O kampani
Blogy
Kvíz
Diskusia

autor: Tomáš Buchel (15 rokov, žiak  ZŠ Námestie mladosti 1, Žilina )

Najprv si objasnime, čo je to vlastne nenávisť. Je to zložitý (po)cit, ktorý vyviera z hĺbky nášho tela, je ťažko opísateľný slovami, zažili sme ho už zrejme my všetci a v momente, keď u nás takýto pocit nastane, všetky ostatné myšlienky a pocity idú bokom, sú vytlačené z našej duše silnou bariérou, a tou je práve nenávisť.

Nenávidieť môžeme napríklad určitý druh jedla, športu, hry alebo aj farby či zvieraťa. No v neposlednom rade patrí medzi tieto “faktory nenávisti“ jej najdôležitejší a najčastejšie sa vyskytujúci činiteľ – človek. Nikto vlastne nevie prečo. Nenávisť medzi ľuďmi sa objavila už od počiatku ľudstva a, nanešťastie, pretrváva až dodnes.

Človeka môžeme nenávidieť z rôznych dôvodov, či už opodstatnených alebo nie. Ublížil nám (psychicky alebo fyzicky), zradil nás, nesprával sa k nám dobre – toto sú väčšinou opodstatnené dôvody našej nenávisti k nejakému človeku. Ale čo ak sa tu objavia aj dôvody neopodstatnené, ako je napríklad farba pleti, štýl obliekania, pôvod. Ľudí, ktorí sú terčom takýchto druhov výsmechu, to raní a my si to častokrát ani neuvedomujeme. A to nie je všetko. Nenávisť, ktorú pociťujeme k nejakému človeku, ubližuje aj nám, sme vyčerpaní, nervózni, nevieme sa poriadne sústrediť.

S nenávisťou sme sa už naučili žiť a berieme to ako súčasť nášho života, sme s tým plne stotožnení. Toto je celý kameň úrazu. Nenávisť môže smerovať k smrti človeka, k sporom o majetky, dokáže rozdeliť celé rodiny na dlhé a dlhé roky, spôsobiť štátny prevrat, vojnu, vyvraždenie celej menšiny (ako príklad si môžeme vziať Adolfa Hitlera, ktorý bezdôvodne masakroval židovské rodiny len kvôli jeho neuveriteľne bláznivým myšlienkam alebo albánskeho diktátora Envera Hodžu, ktorý z nenávisti k intelektuálom spravil Albánsko čisto agrárnou krajinou a intelektuálov sa snažil zmazať zo zemského povrchu).

Bez nenávisti by bol náš svet oveľa lepším miestom na život, prekypovali by sme láskou k človeku a ľudskej rase, zbytočne sa neurážali a neznepríjemňovali si život, či už po fyzickej, psychickej alebo internetovej stránke. Po internetovej stránke. Toto je štýl, ktorí sa dostal do obehu v poslednom desaťročí. Všetko to zapríčinili sociálne siete, ako sú Facebook, Pokec a mnohé ďalšie. Odtrhávajú nás od bežného a toho krásneho života a my si to ani poriadne neuvedomujeme. V USA sa v 7 z 10 rozvodov spomína slovo Facebook. Stovky ľudí sa pohádali len kvôli týmto sociálnym sieťam a to úplne zbytočne. Avšak, sociálne siete sú niekedy aj nápomocné, dokážu nás spojiť s ľuďmi na opačnom konci sveta, ale to je asi tak všetko.

Síce sme zapadli už relatívne hlboko do tohto sveta, ešte stále to môžeme zmeniť. Stačí, keď budeme k sebe milí, úctiví, slušní, budeme si vážiť jeden druhého a na sociálnych sieťach si nebudeme nadávať a smiať sa jeden druhému. A je to! Razom bude svet lepším miestom. Ale na to všetko treba pohnúť mysľou a nesnažiť sa byť zlý. Za dobré skutky ešte nikto nedopadol zle, tak spravme pre to niečo aj my a zmeňme ten kúsok seba, ktorý za to naozaj stojí.